Marmara Medya Merkezi Faysal Soysal’ı ağırladı

IMG_6292-646x430

 

Marmara Sinema Topluluğu’nun gerçekleştirdiği “Sinema Söyleşileri” kapsamında yönetmen, şair ve çevirmen Faysal Soysal Marmara Stüdyosuna konuk oldu. Kısa filmleriyle tanınan yönetmen, ilk uzun metraj filmi ‘’Üç Yol’’ ve çalışmaları hakkında öğrencilerle söyleşi gerçekleştirdi.

‘’Bir kişi hayatı doğru okuyorsa şairdir’’

Üç Yol filmi ile ilk uzun metrajlı filmini çeken Faysal Soysal Marmara Medya Merkezi’ne konuk oldu. Programa eğitim hayatını kısaca anlatarak başlayan Soysal, çektiği kısa filmlerden, ilk uzun filmini nasıl çektiğinden ve seyircilerin tepkilerinden bahsetti. Kurgu ve yönetmenliğin beraber ilerlediğine değinen Soysal, bir kişinin şair olabilmesi için sadece şiir yazması gerekmediğini ,bir şiiri doğru okuyan kişinin de şair olabileceğine söyledi. Herkesin aslında şair olabileceğine değinen yönetmen; “Bir kişi hayatı doğru okuyorsa şairdir” diyerek düşüncesini ifade etti.

‘’Kısa film, film sanatına hizmet eder’’

Faysal Soysal, film sanatını kısa filmin daha iyi ifade ettiğini, kısa film çekerken büyük grupların baskısına maruz kalmadan eser ortaya koymanın daha kolay olduğunu söyledi. Kısa filmin imkan bulduğu yerler olarak üniversiteleri gösteren Soysal, kısa film konusunda gençlerin bakış açılarının daha geniş olduğunu, ilerleyen yaşlarda meşguliyetlerin artması, sosyal ve ekonomik koşullar gibi nedenlerle kısa film çekmeye vakit ayrılamadığından bahsetti. Kendisinin de yaptığı kısa filmlerden çok şey öğrendiğini söyleyen yönetmen, normalde olanın tersine ilk yaptığı kısa filminin en çok ödül alan kısa filmi olduğunu söyledi.

‘’Bu filmin bana verdiği tecrübe zararının çok üstünde’’

Ünlü yönetmen, altı mekanda çekilen  ve yabancı oyunculardan oluşan bir film çekmenin en büyük hayali olduğunu dile getirdi. Fakat insanların farklı yerlerde,dört dilde yabancı oyuncularla çalışacağına  inanmadığını, buna rağmen hayalini gerçekleştirdiğini söyledi. Diğer insanların onun bu hayaline inanmadığı için kısmen yalnız kaldığını ama yine de yoluna devam ettiğini ve filmi bitirdiğinden bahsetti. ‘’Üç Yol’’ filminin Bosna- Türkiye arasındaki ilk yapım olduğunu belirten Soysal, bu film üzerinde dört yıl boyunca çalıştığını, yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiğini vurguladı.

‘’Bir filmin festivalde yer alması iyi olduğunu göstermez’’

Bir filmin festivale seçilmesi onun iyi olduğunu göstermediğini belirtirken, Türkiye’de seçici kurul anlamında kemikleşmiş bir yapı olduğu iddiasında bulunan yönetmen, kurul üyelerinin yıllardır değişmemesi seçilen filmlerde aynı tarzın sürmesine sebep olduğunu söyledi.

Soysal, öğrencilerin yönelttiği soruları program sonunda cevapladı.  Öğrencilerin sorduğu soruları içtenlikle cevaplayan yönetmen, öğrencilerin projeleri hakkında da konuşmak istediğini söyledi ve program sonunda kısa film yapımı hakkında soruları olan arkadaşlarla ayaküstü bir sohbet gerçekleştirdi.

Haber:Ayşen Bolat-Gülfem Kıroğlu

Fotoğraf: Sinem Uysal-Hatice Özbey

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s