MMM Stüdyo’da ”The Mirror” İzlendi

Image

Marmara Sinema Topluluğu’nun Marmara Stüdyodaki film gösterimleri kapsamında 13 Kasım Cuma Andrei Tarkovski’nin ”The Mirror” film gösterildi.
Yönetmenin en otobiyografik filmi olan The Mirror’da yönetmen kendi yaşamından kesitler kullanıyor.Kendi annesini de oynatması ayrıca bir gerçekçilik ve otobiyografik anlam katıyor filme.
Zerkalo, Tarkovski filmleri arasında seyri en zor olanıdır çünkü bir konusu, bir düzlemi, bir kurgusu yoktur. Yönetmenin bulanık zihninin bir yansımasından ibarettir.
Film savaşın alıp gittiği onlarca erkeğin/babanın, geride bıraktığı eksik çocukları anlatır. Annesi ile arası iyi olmayan bir çocuğun, Tarkovski’nin kendisinin anılarının kaotik bir şekilde perdeye yansımasıdır. Kendi çocukluğunu, yaşadıklarını, özlem duyduklarını, pişmanlıklarını, acılarını ve pek de hissedemediğimiz sevincini kendi zihninin kurgusuyla sermeye çalışmıştır. Öyle ki çocuk baba olur, anne anneanne olur, baba çocuk olur.
Tarkovski Zerkalo ile ilgili düşüncelerini şu şekilde belirtmiştir;
“Film, canımdan çok sevdiğim ve çok iyi tanıdığım insanların hayatlarını yeniden canlandırmak amacını taşıyordu. Kendisi için değerli olan insanların hakkını ödeyemeyeceğini, kendisine gösterilen sevgiyi, verilen onca şeyi hiçbir zaman gereğince karşılayamayacağını düşünen bir insanın çektiği acıları anlatmak istiyordum. Bu insan, onları yeterince sevmediğine inanıyor ve bu, onun için gerçekten acı veren, katlanılması zor bir düşünce… Ayna’da benden değil, bana yakın olan insanlara karşı duygularımdan, onlarla olan ilişkilerimden, hiç tükenmeyecek anlayışımdan, ama aynı zamanda da onlara karşı işlediğim ve hiçbir zaman düzeltemeyeceğimi düşündüğüm
günahlarımdan ve başarısızlığımdan söz etmek istemiştim…”

Arman Ertürün

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s