Film Gösterimleri Kapsamında ”Vesikalı Yarim” İzlendi

 1
Marmara Sinema Topluluğu’nun Marmara Stüdyodaki film gösterimleri kapsamında 29 Kasım Cuma günü ”Vesikalı Yarim” filmi gösterildi.Yönetmenliğini Ömer Lütfi Akad’ın yaptığı, başrollerini Türkan Şoray ve İzzet Günay’ın üstlendiği 1968 yapımı siyah-beyaz film, hüzünlü bir aşk hikâyesini özgün sinema diliyle anlatıyor. 
 
Evden işe, işten eve gidip gelen evli ve çocuklu manav Halil, bu monoton hayatında değişiklik olsun diye bir gün arkadaşlarıyla pavyona gider. Pavyonda, orada çalışan kadınlardan biri olan Sabiha’ya tanışır.Halil Sabiha’ya, Sabiha da Halil’e aşık olmuştur. Fakat Halil Sabiha’dan evli olduğunu saklar. Sabiha Halil’le ilgili gelecek planları yaparken, gerçeği öğrenince altüst olur. Halil’in yuvasının yıkılmasını göze alamadığı için onu kendinden soğutmaktan başka şansı yoktur.
 
Edebiyatımızın en önemli isimlerinden Sait Faik Abasıyanık’ın Menekşeli Vadi adlı öyküsünden sinemaya uyarlanan siyah-beyaz bu melodram, Yeşilçam sinemasının da kilometre taşları arasındadır.                         
 
Filmde, dönemin diğer Türk filmlerine göre karakterler ve olaylar, gerçeğe daha yakın. Türk sinemasının klişeleşmiş tarihini alt üst eden film, ümidin sonunu her zaman güzelliğe çıkartmak yerine hüsrana çıkartarak mutsuz bir finalle sonlanıyor. Döneminden ve genel anlamda Türk sinemasının fantezi çizgisinden sıyrılıyor.
 
”Vesikalı Yarim”in bir diğer önemli özelliği ise müzikleri. Film bize eski Beyoğlu gazinolarında kültürel bir gezinti yaptırırken aynı zamanda o zamanın müzikleriyle de izleyenin üstünde melankolik ve eskiye özendiren bir etki bırakıyor. Özellikle, finalde çalan Kalbimi Kıra Kıra şarkısı, filmle özdeşleşmiştir.
 
Arman Ertürün
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s