Marmara Sinema Topluluğu Film Gösterimleri kapsamında”Pickpocket” gösterildi

Image
Marmara Sinema Toğluluğu’nun stüdyodaki film gösterimleri kapsamında 8 Kasım Cuma günü Pickpcoket (Yankesici) filmi gösterildi.1959 Fransız yapımı olan filmin yönetmenliğini Robert Bresson üstlenmiştir.Pickpocket, yönetmenin halihazırda var olan bir metin yerine sıfırdan bir senaryo yazdığı ilk filmi.Film, biraz keyif için biraz da sisteme aykırılık amacıyla yankesicilik yapan Michel’in ve onun peşindeki polisin hikâyesini anlatıyor.
 
Michel zeki, çalışmayı pek sevmeyen ve içindeki bazı dürtüleri harekete geçiren soğukkanlı bir insandır. Bu yüzden yankesicilik yapar. İlk başlarda tek başına yaparken daha sonradan başka yankesicilerle beraber organize olarak işi devam ettirir. Michel’in iş güç sahibi olan arkadaşı ona bazı iş teklifleri götürse de o bunlara riâyet etmez. Zîra insanların değişmesi çok zordur. Suç işledikçe arkası gelmektedir.
 
Filmin başında da yazdığı gibi “bu bir suç flmi değil; yankesicilik yapan bir adamın psikolojisini anlatan bir film.” Sistemi eleştirmek adına yankesicilik yapan bir adamın yalın bir hikayesi. Çalışmak yerine hırsızlık yapmayı tercih eden Michel, sonunda insanlardan ne kadar para çalarsa çalsın, zamanın ondan çaldıklarını bir türlü yerine koyamayacağını geç de olsa anlayacaktır.
 
Filmi sadece suç’un seyri açısından ele alırsak Dostoyevsky’nin Suç ve Ceza’sıyla paralellikler kurabiliriz. Suç ve ceza kavramları üzerine izleyiciyi tekrar sorgulamaya sevk eden Pickpcoket, iyi ve kötü kavramlarının ne kadar göreceliği olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Yankesiciliği felsefi bir altyapıya oturtan, bu durumu içinde yaşanılan toplumun çürümüşlüğüne dayandırarak kendine bir çeşit haklılık payı yaratıp çıkış noktaları arayan, kimi üstün insanlara suç işleme konusunda toplum içinde bazı ayrıcalıklar sağlanması tezini savunan ve bu yönleriyle bizlere Rodion Romanoviç Raskolnikov’u çağrıştıran fakat bazı yönlerden de Raskolnikov’dan ayrılan Michel’in hikayesini izliyoruz. Dolayısıyla varoluşçu izlere de rastlamak mümkün filmde.
 
Kısa süresine rağmen Bresson kendine özgü sinema yaklaşımı ile derdini dolandırmadan anlatmayı başarıyor.
Arman Ertürün

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s