Marmara Sinema Topluluğu Film Gösterimleri Devam Ediyor

PatherPanchali052013ST

Marmara Sinema Toğluluğu’nun stüdyodaki film gösterimleri kapsamında 1 Kasım Cuma günü ‘Pather Panchali’ (Zorlu Hayat) filmi gösterildi. Hint yönetmen Satyajit Ray’ın Apu üçlemesinin ilk filmi olan Pather Panchali, Hindistan’ın Bengal bölgesinde yaşayan bir ailenin  fakir hayatını anlatmaktadır.

İki kardeş Durga ve Apu, anneleri ve babalarıyla köyde fakir bir hayat yaşamalarına rağmen doğayı kendilerine oyun alanı yaparak günlerini geçirmektedir,bir de İndir halaları vardır, aile maddi durumları olmamasına rağmen İndir halaya da evlerinde yer açmakta, yemeklerini onunla paylaşmaktadır. İndir hala Durga’ya komşunun bahçesinden meyve çaldırmak gibi hırsızlıklar yaptırmadıkça da aile İndir halayla sorunsuz yaşamaktadır.

Durga ve Apu’nun babaları Harihar’ın hayalciliği ve sorumsuzluğu ise, ailenin zaten kötü giden yaşantısına daha büyük bir darbe vuracak ve telafi edilemez sonuçlar doğuracaktır.

Filmin Hint  gezici tiyatrosuna da yer vermesi, yönetmeninin Bergman ve Kurosawa gibi kendi kültürünü sorguladığını ve ondan beslenmeye çalıştığını gösteriyor, ayrıca biz izleyicilere de Hint kültürü ve gelenekleri hakkında ipuçları veriyor.

Gönenç Açaroğlu- Muzaffer Musab Yılmaz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s