Sinema Atölyesi Seminerleri 8: ‘Kısa Filmin Retoriği’

Image

 Sekizincisi düzenlenen ‘Kısa Filmin Retoriği’ başlıklı seminerimizin konuğu sinema eleştirmeni ve yazar İhsan Kabil’di. Öncelikle kısa filmin özgün bir format olduğundan bahsetti. Hatta yaklaştırma olayına göre incelersek, edebiyattaki öykü-roman ilişkisini sinemada kısa film-uzun metraj olarak görebileceğimizin örneğini verdi. Kısa filmin geliştirilmesi çalışılırken bu filmlere, uzun metraj filmlere yaklaşıldığı gibi bir ciddiyetle yaklaşılması gerektiğini söyleyen yazara öğrenciler de katıldı. Başlangıçta hataların normal olduğunu söylerken yazarın amacı, daha çok kişiye kısa film yapabilme fikrini aşılamaktı büyük ihtimalle. Kısa filmle ilgili vurguladığı bir diğer noktaysa kısa filmin biriciklik ve saygınlık hali oldu. Kısa film çekerken önem vermemiz gereken şeyleriyse edebiyat, şiir, toplumsal gözlem ve ilkesel olmak olarak belirtti.

 Sanatsal çalışmalara genel bir bakış açısıyla baktığında yazara göre en önemli nokta sanatsal çalışmanın insanın ruhuna seslenmesidir. Bununla birlikte günümüzdeki sanat çalışmalarında erozyon oluşması ve sanatın gittikçe deformasyona uğramasından bahseden yazar özellikle sinemanın daha çok felsefe, sosyoloji, şiir ve varoluşsal şeylerden beslenebileceğini önerdi. Yazar, fıkra da olsa, sessiz sinema da olsa içerisinde bir kıssadan hisse bulunması gerektiğinin üzerinde durdu.

 Yazar, bir eleştirmen gözüyle konuştuğundaysa asıl sinemacılığı ‘göstermeden göstermek’ olarak yorumladı. Sinemacıların daha çok yapıcı olması gerektiğinden bahsetti. Aksiyon, şiddet, cinsellik ve din gibi konuların yoğun bir şekilde kullanılmasının amacının gişe uğruna sömürü olmasından konuştuk. Yeni Türkiye sinemacılarından Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan, Derviş Zaim ve Yeşim Ustaoğlu gibi yönetmenlere post-Yılmaz Güney diyen yazar, bu yönetmenlerin fazla gerçekçi olduğundan bahsetti. Kendisinin de belirttiği gibi ruhi anlamda farklı konumlamaların da öne çıkması yazar için daha ön planda. Kötülüğün çok genellendiğini düşünen yazar, bu durumu arabeskin entelektüel düzeye getirilmesi olarak adlandırdı.

 Konukların yorumlarını sevdiyseniz ya da katılmıyorsanız bunları rahatça belirtebilmeniz için MST cep sinemaya hepinizi bekliyoruz! 23 Mayıs’ta Elif Demoğlu’nun katılacağı ‘Belgesel Yapımı’ semineri yapılacaktır. Gelin, fikirlerimizi tartışalım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s