DUYURU VE PROJE ÇAĞRISI: “Pitching in Istanbul, Belgesel Film Proje Pişirme Atölyesi”

Belgesel Sinemacılar Birliği uluslararası uzmanların katılımıyla “PITCHING IN ISTANBUL” adlı Belgesel Film Proje “Pişirme” Atölyesi düzenliyor. 

Üç aşamalı olarak gerçekleştirilecek olan atölyenin, “BELGESEL PROJELERİN ULUSLARARASI DÜZEYDE GELİŞTİRİLMESİ” adlıbaşlangıç semineri, TRT Belgesel Ödülleri etkinliği sırasında Marijke Rawie tarafından verilecek. 

 

Bu başlangıç semineri 12 Mayıs tarihinde, saat 14:00‘te TRT Radyoevi‘nde ilgilenen herkesin katılımına açık olup, simültane çeviri yapılacaktır.  Seminerin içeriği:

·       Belgesel Alanında Uluslararası Hedef Kitleye Uygun Konular Nelerdir?

·       Yerel Bir Öyküyü Uluslararası İzleyici İçin Cazip Hale Nasıl Getirebilirim?

·       Pitching Nedir? Pitching Forumlardan Ne Bekleyebiliriz, Ne Beklememeliyiz?

·       Avrupa’da, Türkiye’deki Belgeselcilerin Katılabileceği Ne Gibi Eğitim Fırsatları Var?

·       Uluslararası Belgesel Marketinin Farklı “Oyuncuları”  Kimlerdir, Rolleri Nedir?

Başlangıç seminerinden sonra, Ağustos ve Ekim aylarında, ekiplerin seçilen projeleri ile birlikte katılabilecekleri ve somut olarak projelerini uzmanlarla birlikte “pişirdikleri”, yani uluslararası alanda fon ve yatırımcı bulma konusunda şansını arttırmak üzere şekillendirdikleri, geliştirdikleri iki atölye daha gerçekleştirilecek.  Projeyle katılım için başvurular 1 Temmuz tarihine kadar yapılabilecek

 

Ağustos Atölyesi: 

“BELGESEL PROJESİNİ ANLATMAK”

·       Belgesel öyküleme, anlatım stratejileri

·       Metin ve yaklaşım metni (tretman) yazma

·       Proje dosyası yazma: Başlıklar, ana fikir cümleleri, güçlendirici unsurlar

·       Sunum,  trailer hazırlama

·       Uluslararası kaynak yaratma

·       Yayın ve gösterim alanları – kuşaklar, festivaller

 

“Pitching in İstanbul” atölyelerinin üçüncü ve son ayağı, ikinci aşamaya katılan projelerin danışmanlık, eğitim ve yönelimlere göre geliştirilme süreçleri ardından, Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivaline paralel olarak gerçekleştirilecek.

 

Ekim Atölyesi: 

“BELGESEL PROJESİNİ SUNMAK”

·       Bütçe, fon bulma ve yapım

·       trailer eğitimi ve kurgu.

·       projenin sunumu (pitching)

·       alternatif finansman modelleri

·       Uluslararası fonlar, forumlar, pitching ve ortak yapım toplantıları

 

ATÖLYEYE KATILIM KOŞULLARI:

 

Projeyle Katılım için Başvuru: 

 

Pitching in Istanbul, Uluslararası Belgesel Proje Pişirme Atölyesi‘nin internet üzerinden başvuru formu ve başvurunun kağıt üzerine basılı çıktısı ve DVD’ler en geç 1 Temmuz 2013 Pazartesi saat 17:00‘ye kadar BSB ofisine ulaştırılmalıdır. Bu tarihten sonra elimize ulaşan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.  Başvuruların hem Türkçe, hem İngilizce olarak yapılması gerekmektedir. 

BAŞVURU FORMUNA ONLINE OLARAK ULAŞILABİLİR.

Kimler Katılabilir?

Belgeseli meslek edinmiş ya da edinmeye kararlı, “yaratıcı belgesel” projesi olan ve yönetmen ile yapımcıdan oluşan ekipler atölyeye katılabilir. Ekipteki en az bir kişinin İngilizce’ye hakim olması çalışmaların izlenebilmesi ve atölye sonrası süreçler için önemlidir. 

 

Yaratıcı Belgesel ile ne kastedilmektedir?

Yaratıcı belgesellerin yönetmenleri, araştırmacı/gazeteci kimliğin ötesinde, sanatçı kimliği de taşırlar.  Yaratıcı belgesel ile kastedilen, üslup olarak ilginç olan, yenilikçi, izleyici ile başarılı bir şekilde iletişim kurabilen filmlerdir.  İçeriğinin güçlü olmasının yanısıra, sunumu ve konuyu ele alış biçimiyle sanat değeri olan yapımlar yaratıcı belgesel olarak nitelenmektedir. 

 

Proje hangi aşamada olmalıdır?

Proje, geliştirme aşamasında ve gerçekleşebilirliği kanıtlanmış olmalıdır. Yani, araştırması belirli bir noktaya gelmiş, bütçelendirme çalışması yapılmış, ilgili kişiler/karakterlerle öngörüşmeler yapılmış olmalıdır.

 

Proje Seçimi

Proje seçimi, BSB’ce oluşturulan ve uluslararası alanda deneyimli, yerli ve yabancı uzmanların yeraldığı kurulun değerlendirmeleri ile yapılacaktır.

 

Yapılacak seçimde, projeler, sunulan yaklaşım metninin gücü ve/ya da yeniliği, öykünün orijinalliği ve/ya da önemi, yönetmenin bu proje ile ilgili vizyonu, projenin evrensel bir hedef kitleye yönelik olarak geliştirilebilirliği ve finansal olarak gerçekleştirilebilirliği ölçütleri ile değerlendirilecektir. 

 

Katılım Ücreti

Atölyelere katılım için herhangi bir eğitim ücreti ödenmesi gerekmeyecektir. Ancak, katılımcılar eğitime katılma bedeli olarak proje geliştirme bütçelerine 3.000 ? ilave edecek, projenin finansmanının oluşturulması ve yapıma girilmesi halinde bu bedeli yeni eğitim atölyelerinin finansmanında kullanılmak üzere BSB’ye ödeyecektir.  Projenin finanse edilememesi ve yapıma girilmemesi durumunda bir borç yükümlülüğü olmayacaktır.  BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği

Ergenekon Cad. N:10 Ahmet Bey Plaza K:7 Pangaltı Şişli İSTANBUL
Tel ve Faks : 0 212 240 30 010212 245 90 960212 245 89 58

E-posta: mektup@bsb.org.tr

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s