Faysal Soysal ile “Kısa Film Yapımı”

Marmara Sinema Topluluğu’nun düzenlediği Sinema Atölyesi Seminerleri kapsamında Faysal Soysal, sinema ve kısa film üzerine tecrübelerini anlattı.

Programda öncelikle Faysal Soysal’ın “Kayıp Zaman Düşleri” ve Shahram Mokri’nin “Unlimited Circle” adlı kısa filmleri gösterildi. Filmler hakkında genel bir tartışmadan sonra Faysal Soysal kısa film çekimi hakkında teknik bir yorum getirdi.

Eksik Anlatım Tekniği
Eksik anlatım yöntemine de değinen Soysal bu yöntemi şöyle örneklendirdi, “Mesela iki arkadaş oturmuş sohbet ediyorlardır. Masanın altında bomba vardır. Bomba patlar ve insanların aklında bir soru işareti kalır. Acaba bombayı hangisi koydu? Sonrada o bombanın oraya koyuluş süreci gösterilir.”

Soysal, sanat eseri ve izleyici ilişkisine ise, “Derdimiz bir sanat eseri ortaya koymaksa karşıdaki izleyiciyi de düşünmek zorundayız.” diyerek konuya açıklık getirdi.

Hikaye olarak İran Sineması 
İran Sinemasını hikaye bağlamında kendisine yakın bulduğunu söyleyen Soysal, teknik olarak ise Rus sinemasını beğendiğini belirtti.

Sinemaya nasıl başladığı sorusuna da değinen Soysal, “Sinemayla ilişkim şiirle başladı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girdim. Ancak ayrılmak zorunda kaldım. Oradan Eczacılık Fakültesi’ne geçtim. Burada okumak sinemaya daha fazla zaman ayırmamı sağladı.” dedi.

Ömer Can Talu

Reklamlar

Faysal Soysal ile “Kısa Film Yapımı”” üzerine 2 düşünce

  1. onur

    Arkadaşlar okulumuzda eksikliğini hissettiğimiz bu seminerlerin yapılmasını çok olumlu buluyor ve düzenleyenlere teşekkür ediyorum, hatta izlenimlerin de kaçıranlar bakımından burada paylaşılması çok güzel ama gelemeyenler bakımından videoya alınıp o şekilde paylaşılması yararlı olmaz mı sizce de? Böyle bir şey mümkün mü, nacizane bir talep/öneri olarak kabul ederseniz sevinirim. Kolaylıklar ve iyi günler dilerim…

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s