Sinema Atölyesi Seminerleri 1-2-3 ve 4 ‘Yönetmenlik: Hikayenin Görüntülenmesi’

kkk

 Dr. Ahmet Ilgaz ile yaptığımız Sinema Atölyesi Seminerlerinin dördüncüsü hakkındaki görüşlerimi yazmadan önce diğer üç seminerin konusunu, katılamayanlar için özet geçmek istiyorum.  Seminerlerin birincisi olan ve ‘Matrix ve Simülasyon’ başlığı üzerinde durulan konuşmanın konuğu, fakültemizin hocalarından Doç. Dr. Ali Murat Yel’di. Seminerden bir gün önce Matrix filmi gösterildi, film ve Jean Baudrillard’ın  Simülakrlar ve Simülasyon kitabı esas alınarak simülasyon konusu tartışıldı. Böylelikle konuşmamızın temasını da sosyal bilimler ve sinemanın birbiriyle olan bağlantısı olarak özetleyebiliriz. En sonunda Ali Murat Yel’in vurguladığı nokta da bir kitaptan yola çıkarak nasıl bir film yaratılacağı oldu.

 İkinci seminerde Klaket programının aracılığıyla yönetmen Caner Erzincan konuğumuz oldu ve ‘İlk Film’ hakkında bizimle görüşlerini paylaştı. Seminer öncesinde kendisinin ilk filmi olan Mar’ı izledik. Film sonrasında öğrencilerin de katılımıyla daha çok soru cevap şeklinde geçen bir seminer oldu. Kendisi de iletişim fakültesi mezunu bir yönetmen olduğu için öğrencilerle empati kurarak, öğrencilerin sorularına içtenlikle cevap verdi. Film çekmenin zorlukları, yapımcılarla yaşanan sıkıntılar ve neden bağımsız sinemayı seçtiği gibi başlıklar altında ilk filmi çekmenin zorluklarını ve aşamalarını konuşma şansını bulduk

 Seminerlerin üçüncüsü olan ‘Senaryo İle Bir Dünya Yaratmak’ başlığında okulumuz hocalarından Prof. Dr. Serpil Kırel’i ağırladık. Seminer öncesinde senaristleri arasında Serpil Kırel’in de bulunduğu, Semih Kaplanoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı  Herkes Kendi Evinde filmi izlendi. Seminerin ilk kısmı filmle ilgiliydi. Üç kişinin nasıl senaryo yazdığı, film çekim aşamasında neler gerçekleştiği gibi tecrübelerini bizlerle paylaştı Serpil Hoca. Seminerin ikinci kısmındaysa, temayı genelleyecek olursak, senaryo hakkında konuşuldu. Senaryonun evrenselliği, diyalog yaratma gibi başlıklar üzerinde duruldu. Senaryo hakkında birçok şey öğrenmemizin yanında seminer sonunda da  bir şeyler yazmalıyım fikri oluştu.

Fakültemiz hocalarından Dr. Ahmet Ilgaz ile yaptığımız ve dördüncü seminerimiz olan ‘Yönetmenlik: Hikayenin Görüntülenmesi’ ise daha çok sinemanın araç gereçleri (tools) üzerinde durulan bir konuşma oldu. Film çekim aşamasında yönetmenin görevleri olarak da belirtebiliriz bunu. Değinilen ilk konu da buna bağlı olarak kompozisyonla anlatmak oldu. Pozlama ve ışık önemi, renk kullanımı, çerçeveleme ve ses gibi teknik konuların öneminden ve nasıl kullanılması gerektiğinden bahsedildi.  Ahmet Ilgaz, sinemanın kendisinden gelen araç olarak da bilinen kurgu ve açılama hakkındaki bilgilerini paylaştı. Açıların kullanım şekillerinde, renk seçimlerinde,farklı kurgu şekillerinde başarılı örnekler olan Doubt, Gladiator, The Graduate, Falling Down, Do the Right Thing, Breathless ve Fargo filmlerinden belirli sahneleri izleyerek bu sahneler hakkında konuştuk. Sahneleri izlerken hocanın yönlendirmelerine göre izlediğimiz sahnelerin yanı sıra bu sahnelerin bize ne ifade ettiği konusunda tartıştık. Ahmet Hoca teknik hakkında yoğun ve etkili bir şekilde konuştu ancak ‘Teknikten çok hikayeyi nasıl anlattığın önemli.’ cümlesini de belirtti. Buna bağlı olarak da filmde mesaj vermek konusuna geçiş yaptı. Direkt mesaj vermek amacıyla, özellikle karaktere söyletilen cümlenin propaganda amacı taşıdığı üzerinde durdu.  Böyle bir duruma düşmemek için yönetmenin aklında önerme cümlesi olmalı ve düşüncesi ‘Bunu seyirciye nasıl verebilirim?’ şeklinde olması gerektiğinden bahsedildi.  Hollywood sinemasını temel alarak bir filmde giriş gelişme ve sonucun nasıl işlenmesi gerektiği konusunda uzun bir süre duruldu ve Gladiator filminden izlediğimiz örnek sahnelerle bu daha da pekişti.

 Filmlerin konularından bahsederken öne çıkan konulardan biriyse ırkçılık oldu. Yönetmenlerin bu konudaki tutumu, izleyicilerin birbirlerinden farklı bakış açıları… Net çizgilerle ayıramadık biz bu durumu. Karakterleri tam olarak iyi ya da kötü olarak göremememiz veya taraf tutamamamız da buna örnek oldu. Özellikle Falling Down ve Do the Right Thing filmlerini izleyebilirseniz bunları daha net olarak görebilirsiniz.

 Her hafta yeni bir konukla seminerlerimiz devam etmektedir. Bizi takip etmeye devam edin. Ayrıca https://www.facebook.com/marmarasinematoplulugu ve https://twitter.com/MarmaraSinema hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s