“Mar” Filmi Yönetmeni Caner Erzincan ile Söyleşi

Merhaba sinemaseverler ve sinema gündemini yakından takip edenler.

Bilmem haberiniz var mı? Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde sinemaya dair çok güzel bir söyleşi yapıldı. Kaçıranlar içinse azıcık ucundan bahsedeyim.

Türk bağımsız filmlerin güzel örneklerinden biri olan “Mar” filminin yönetmeniyle beraberdik ve Türkiye’de sinema ve “Mar” filmi  üzerine konuştuk. Caner Erzincan’a film çekiminde ne tür zorluklarla karşılaştınız diye sorduğumuzda finansal açıdan eksikliklerden çok yakındı ve bir daha ki filmine başlarken önce finansal tüm önlemelerini alacağına daha sonra filme başlayacağını ve böylelikle filmini çekerken bu kadar zaman kaybetmemiş olacağını söyledi. Yakındığı bir diğer konu ise tiyatro oyuncularıyla çalışmanın zorluğuydu. Fazla jest ve mimik kullanmalarında yakınan Erzincan “Aramızda kalsın ama bir daha tiyatro oyuncusuyla çalışmak istemem” dedi.

“Mar” filminde anlatmak istedikleri ise tam bizim anladığımız gibiymiş. Bu da çok iyi bir sinema anlatıcısı olduğunu gösteriyor. Bu filmde üç erkeğin yaşadığı hayatlar ve menfaat kesişmeleri, çakışmaları anlatılıyor. Bana soracak olacaksanız film görüntü olarak çok kaliteliydi ve enfes manzaralar, görüntüler vardı. Başrol oyuncuları da çok yetenekliydi. Sadece bazı yerlerde oyuncular arasında şive farkları kulağıma çarptı. Bu da Doğu Anadolu’ya dair filmler için genel bir sorun.

Söyleşinin en can alıcı cümlesi ise Erzincan’a neden filmin ismi Kürtçe ama kullanılan dil Türkçe ya da tam tersi değil diye gelen eleştirilere verdiği karşılık oldu. Erzincan “Ben bu filmde Kürt Türk meselesini değil insan meselesini anlatmak istedim” dedi. Kürt Türk meselesi hakkında kişisel fikri ise Kürt olmamasına rağmen Kürtlerin azınlık olarak haklarının zamanında yenildiğiydi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s