“Matrix ve Simülasyon”

Marmara Sinema Topluluğu bahar döneminde Sinema Atölyesi için çalışmalara başladı.

Atölyenin ilk ayağı olarak düzenlenecek sinema seminerleri; fakültemizin hocaları ve alanında uzmanlaşmış sinema sektöründen kişiler tarafından verilecek. Önümüzdeki iki ay boyunca her hafta sinema ile ilgili bir konuda düzenlenecek bu seminerler hakkında detaylı bilgilere; fakültenin duyuru panolarından, MST’nin facebook/twitter sayfalarından ve haber.marmara.edu.tr’den ulaşmak mümkün olacak.

Bu seminerlerin ilki 16 Nisan Salı günü fakültemiz hocalarından Doç. Dr. Ali Murat Yel’in “Matrix ve Simülasyon” başlıklı semineri ile gerçekleşti. MST’nin Cep Sineması’nda gerçekleştirilen seminere, öğrencilerin ilgisi yoğundu.

Doç. Dr. Ali Murat Yel, 1999 yılında sinemaya görkemli bir şekilde giriş yapan Matrix filmini ve bunun nezdinde Fransız asıllı düşünür ve sosyolog Jean Baudrillard’ın 20. yy’ın en önemli kuramlarından biri olan “Simülasyon” kavramını anlatarak; Matrix’in temel dinamiklerini oluşturan Baudrillard’ın kitabı Simülakrlar ve Simülasyon’u hakkında konuştu. Dinleyicilerin de aktif katılımıyla gerçekleştirilen seminerde özellikle sinema öğrencilerinin bir kuramdan ne denli yaratıcı bir çalışma çıkarabilecekleri üzerinde duruldu. Bilim-kurgu janrının bugün geldiği nokta ve Matrix’in bu janra olan etkisinden bahsedildi.

Seminerlerin ikincisi gelecek hafta fakültemiz hocalarından Doç. Dr. Serpil Kırel’in vereceği bir eğitim ile devam edecek. Detayları yakın zamanda ilgili sayfalarından paylaşılacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s